5. 8. 2011

o fanatismu pubescentů i lidí, kde bychom očekávali rozum


Petr Jeník ve svém blogu oWWW napsal o tom, jak si tzv. Rytmus prdnul a jakou to strhlo lavinu přízně. To mě dohnalo k následujícímu komentáři a následně celkem rozsáhlé úvaze, ze které nastíním alespoň část.

[fanatismus] Zcela rozumím situaci ohledně zmíněného příspěvku a kulantně bych řekl, že obsah mozkoven obdivovatelů pana Vrbovského se v mnohých případech neliší od toho, co "Mistrovo" rektum během celého dne dokáže vypustit. Případné orální projevy, ať již verbální, či ty, které ulevují jeho trávení, osobně pokládám za stejné (jako ty rektální). Obdobný příklad fanatismu je Ray William Johnson. Párkrát jsem sledoval show RWJ na youtube, možná ho na FB mám ještě ve feedu, avšak jakmile zmíněný napíše sotva pár slov, začnou lítat komentáře a "lajky". Komentáře pak můžeme rozdělit na pokusy být "first" (ještě lépe "FIRST, add me to yo circles/friends") a ostatní "awesome" nic-neříkající-obsah...

[BFU] Média 21. století a obrovský pokrok v této sféře strhávají nespočet lidí a dětí, kteří obecně patří na jiná místa. Ať už je to jakákoliv tvůrčí činnost či sport či klasická kultura (např. kniha). Dnes se nevzhlíží k opravdovým autoritám, na prvním místě priorit a druhů autorit je zábava a pubescent vzhlíží především k tomu, co má image rebela. Všechny věkové kategorie se pak agregují na různých internetových službách, od mailů, přes diskuzní fóra, po sociální sítě v čele s Facebookem a projevují se tam opravdu hrozným stylem. Je to totiž mix hrubého chování a neschopnosti diplomacie, neznalosti spisovného jazyka a gramatiky, podprůměrná inteligence, naivita a tendence všemu věřit, totální neznalost vhledu a funkcí "dnešního internetu" * a negramotnost v informačních technologiích.

* pokud by ten obrat se vzhledem a funkcemi internetu byl příliš krkolomný, uvedu příklad spojený i s naivitou, kdy velké množství lidí se chytne na clickjacking a phishing jen tím, že přes nějaký obrázek někdo umístí "play" symbol i když vše ostatní jasně křičí "HEJ, TOHLE JE PODVOD"

Žádné komentáře: