19. 6. 2012

zdechnet.iVCERA.cy

Kdo mě znáte, tak víte, že ze zásady neprocházím servery jako je idnes, technet (idnes), ihned, blesk, aha, novinky.cz a podobné, avšak čas od času narazím na nějakou perličku skrze sociální sítě a linky od přátel.

Dnes se před zraky mé dostal super mega nabušený článek, stříká to z něho fakt všude, pojednávající o nových tabletech Microsoft Surface. Teď se však místo na tento tablet podíváme na samotný článek (zajisté máte načteno, každopádně budu raději citovat, oni ho jednou stejně smažou).

Microsoft představil unikátní tablet Surface s klávesnicí. Nemá konkurenci
Samotný nadpis, jak jsme u pisálků zvyklí, je hnus a vadí mi u něho ten dovětek. V dnešní době, prudkého tabletového rozvoje tedy konkurenci má a dosti silnou.
A to nejen ve věci klávesnice :) 


Podle Microsoftu nahradí stolní počítač.
Tady jsou vtipálkové (údajně) i v Microsoftu, protože pokud má být tablet poměrně drahý, jak se dozvídáme ke konci článku, komu se snaží tuto věc nalhávat? Obecně lži podle mého názoru platí na neznalé a netechnicky zaměřené uživatele, ovce a jiné prostěji smýšlející lidi. Znalý a zdatný uživatel, který na dražší tablet bude mít peníze, či je za něj bude chtít dát, na to přece nemůže věřit a nechce se podřídit a omezit na způsob práce, jaký mu MS před pisálky vymyslí.
K tomuto se ještě asi vrátíme...


Mezi novináři, kteří byli na místě, vzbudil nadšení.
Hm, dokáži si představit, každopádně slušný člověk se s "novinářem" nepoměřuje.


Surface bude ve dvou verzích s Windows RT (na procesorech Nvidia ARM) a plnohodnotný stroj s Windows 8 Pro postavený na procesoru Core i5 Ivy Bridge.
Tohle nebudeme nějak extra hrotit, to spíš patří do techBLOGu, avšak s tou plnohodnotností bych to nepřeháněl, pisálek vidí architekturu x86 jako silnou mocnou balistu, je to však cca 2160 let stará vrhací zbraň, ale kouzlo dnešní doby a blízké budoucnosti není o komplexních instrukčních sadách (CISC) a nabušených operačních systémech, které mají v sobě předinstalováno 100GB blbostí (no jo no, opět projev minimalisty). ARM zřejmě pisálek nevidí nijak, protože zatím ví, že je to nějakej divnej malej procesor, co ho nikdo nezná a asi bude pomalej ...


Lehčí verze s RT má hmotnost 676 gramů, verze Windows 8 Pro váží 903 gramů.
Docela vtipné si představit, jak je ten software těžký, že? Jdu sice hodně do detailů a chytám za slovo, ale vytrženo z kontektu, tahle hláška stojí za to!


Na tablet s Windows 8 lze psát i pomocí stylusu (ukazovátka), a Surface tak poslouží i jako grafický tablet například pro tvorbu grafiky.
Leda Windows Malování. Už jsme u toho tématu nahrazeného stolního PC. Tím "tvorba grafiky" se doufám myslí profesionální (i amatérská) tvůrčí činnost, převážně práce. Protože po designovém upgradu, např. zakoupení veselých nálepek, poslouží i jako střihačský tablet pro výrobu celovečerních filmů!
Ke stylusu se opět vrátíme...


Zařízení je natolik chytré, že nereaguje na dotyk dlaní, ale pouze na stylus.
Jak řekl můj kamarád: "To je ale chytré zařízení!!!". Ano, co jiného na to chcete říci? U čtení jsem se touto dobou ještě šklebil, avšak přešlo mě to, článek unavil svou pokračující neskutečnou tupostí. Ke všemu se autorovi podařil husarský kousek, jelikož jsem zmaten jak včelka - "lze psát i pomocí stylusu" a "reaguje pouze na stylus". Jak to tedy vlastně budeme ovládat?


...nenabídne Full HD displej, ale pouze ClearType HD displej...
Co vím, tak ClearType je algoritmus pro antialiasing obrazovkového písma, fungující na každém LCD (se subpixely), který MS nasadil od WinXP. Není to tedy tak trošku blud a prodávání děr v Ementálu?
A mimochodem, protože si MS zapatentoval tyto obecné matematické operace, konkurenti za nimi občas pokulhávají, ale to je zase jiná...
Zdá se také, že Microsoft vyřešil problém všech tabletů, kterým je absence klávesnice. Mě se nezdá. Ne každá klávesnice mi sedne, ale téměř jakoukoliv si mohu připojit přes BT. Existuje i spousta cestovních klávesnic a věřím, že se najde i integrovaná do obalu k iPadům a jiným tabletům. Vlastní klávesnici má i Asus Transformer Prime.


... varianta Type Cover, která píšícímu uživateli poskytne i zpětnou vazbu při stisku kláves.
Evidentně se pisálek ztrácí v překladech, já v tom prostě vidím ten originální článek s terminusem "feedback" a jak mu jeho VHS kazeta sebevzdělání radí "poskytovat zpětnou vazbu".
Dobře, nechme ho žít, ale první, co mě napadlo bylo ohromný řev akustické vazby špatně nazvučeného koncertu a pak jak se klávesnice dotáže, jestli může ohodnotit můj výkon. :)To je vlastně celé, nic převratného jsme se nedozvěděli a že MS chce vyrazit s tabletem se dalo čekat podle Win8 Metro. Mám opravdu dost z barevně provedených pouzder s akcelerometrem a ohromné novinky, že se pouzdro-klávesnice rozsvítí. Žádný tablet nemám, ale pár mi jich prošlo rukama, vč. klávesnic a obalů, co se skládají na stojánek. Ať si je tento jaký chce, třeba bude oproti strašnému článku super...

A co si myslíte? Napište comment...

:)

1 komentář:

shmoula řekl(a)...

Amen, paviane, pekne napsano.