16. 7. 2012

BFU výzva: myslete u PC

Drahý uživateli osobních počítačů (PC), občas se stane, že myslíš, občas to uznáš za vhodné i za volantem vozidla (i když takových moc není), občas to zkoušíš, když jsou v přímé roli Tvé peníze (pokud až v dlouhodobé návaznosti, bývá to horší). Prosím, mysli i u PC.

Trochu analogie a krásného příběhu ze života

Tak jako autoškola nenaučí řídit, tak žádná škola nenaučí používat výpočetní techniku, protože to není jen o stisknutí pár tlačítek. V podstatě to řízení automobilu je na množství ovládacích prvků jednoduché, avšak v celkové situaci je to složitá a často životně nebezpečná záležitost. Jednou jsem byl svědkem toho, jak se paní v produktivním věku v rámci "švindlkurzu" na vzdělání učila výpočetní techniku a v M602 formátovali diskety. Celý postup "F9, doprava, doprava, doprava, Enter, dolů, dolů, dolů, dolů ..." byl sice krásný, ovšem do okamžiku prvního "přešlapu", kdy se slepec bez hole a psa zřítil ze skály.

Škaredý příběh ze včerejšího dne a zase ta analogie

Představte si oblíbený prohlížeč těch internetů. Kde jej instaluji, přidávám i nějaký AdBlock - blokovač reklam (neboli pasivního svinstva) a jiných škodlivých "věcí" (aktivního svinstva). Pro obzvláště sviňské autory webů není problém své svinstvo protlačit i skrze AdBlock filtry. Stačí se jen nedržet štábní kultury, vždyť blokovače vesměs filtrují na principu "neukazuj to, co má v názvu souboru reklama".
Co se stalo včera? Na stránce věnované především ženám a nastávajícím matkám jeden sviňský autor očekává dobré úlovky (že by bydlenky a maminy s mimískama?) a tak umístil nebo umožnil umístit GIF banner na téma ve smyslu "Jste přesně 1000. návštěvník a vyhráváte iPad 2!", který je obohacen spoustou různých potvrzovacích tlačítek vč. červeného X (což X ve stylu WinXP v novém designu, na mém linux notebooku s Chromium je divné).

Analogie - prohlížeč je kamion a jeho kabina (horní ovládací části) má dveře, což je systémový způsob, jak aplikaci uzavřít. Stránka, kterou prohlížeč zobrazuje je náklad. Dveře, které jsou na nákladní části kamionu namalovány a vypadají jako dveře však dveřmi nejsou!

Dále si představte bambiliontý BFU dotaz a to navíc ve stylu citace onoho skvělého sdělení o totální výhře s dotazem, co dál dělat. V ten okamžik ve mě hrklo a má reakce, že s tím nemá dělat NIC a že si to na stránky může dát jen idiot (samozřejmě chápete, že mluvím o autorovi) byla odvětěna, že ona si to na žádný stránky nedala (idiota si vztáhla na sebe a autorem stránek rozhodně není). Jak může člověk s technickým povoláním takhle postupovat? Nevím, každopádně dva ješitní lidé jsou akorát na termonukleární zničení vztahu a má pohodová neděle s představou relaxace u videohry a programování se proměnila v poslouchání překroucených nesmyslů.

Opravdu to vyčerpává

Je tak těžké si přečíst vždy to, co "ten počítač píše"? Bolí to, když se musíte nad situací zamyslet a rozhodnout podle rozumu? Pokud ano, výpočetní technika není pro Vás a stále máte k dispozici časopis, televizi, dopisní papír a pero, samoobsluhu, park či cokoliv, kde můžete své potřeby uspokojit klasickým způsobem a ne je nahradit takovým, který neovládáte. Analogie na konec, dělejte jen to, čemu rozumíte, protože předpokládám, že za volant také usedáte jen jako svědomití řidiči.

Žádné komentáře: