1. 8. 2012

Spratci a jejich mobily

Po nástupu GSM technologie a smartphonů přišly mobily s moderními mobilními OS (iOS, Android, WP) právě v době rozvoje sociálních sítí. Jakýkoliv dřívější boom, ať třeba SMS nebo MMS probíhal především v režimu dvou účastníků (takže takový unicast). Dnes však místo privátního flirtování je nejzábavnější prezentovat něco/cokoliv všem (broadcast) nebo velké skupině (multicast). Právě sociální sítě dostávají internet a mobilní systémy na top level v žebříčku zájmů.

The old good internet is gone a počítače jako zařízení pro odbornou komunitu a profesionály jsou obsazovány kýmkoliv (BFU) a zároveň se jim dostává nové podoby a rozměrů, takže se vejdou i do kapsy.

Moderní svět je technický, rychlý, agresivní a zábava je nám, i za účelem snadného zisku, předsouvána zleva-zprava. Je často nekvalitní a povrchní a jakmile jsou jí všichni přesyceni, dalo by se říci, že roupama neví coby. Jak je nazvat? Znudění spratci. Jak jinak bychom si vysvětlili takový hype ohledně meme, např. Rage comics? Každá doba něčím takovým trpí, dříve se BFU zabývali tvorbou idiotských PPS s krajinou, zvířátky, miminama a hlavně plné duchapřítomných a úžasných textů o přátelství a štěstí a nutnosti poslat dál, nebo provozovali jiné šílené e-mailové praktiky.

Zkusme si představit, že by člověk lépe využil čas a energii investovanou do takových blbostí. Nemusí to být tvorba užitečných počítačových aplikací, ať je člověk v tu chvíli ku příkladu řezbářem, kuchařem nebo třeba sportovcem, avšak mělo by to mít vyšší hodnotu než tohle:Uživatelé se svými supermoderními malými počítači ve svých polo-virtuálních životech mění způsob svého chování. Už dávno víme, že internetové diskuzní fórum je nejhorší způsob lidské komunikace a kde jinde se může stát, že vás o polovičku věku mladší ustrašený spratek s hrdostí tituluje tak, že vám to vyrazí dech? Na internetu, v jejich a vašem virtuálním světě.

Spolužák ze střední a známá to celebrita Yetti se na G+ pozastavil nad otázkou, proč recenze konzolových her používají termíny jako "inspirovali se" nebo "vypůjčili si" a u her v mobilní sféře "okopírovali" nebo "vykradli". Já se domnívám, že je to právě kombinace agresivity, idiocie, znuděnosti a moderního hype. Že necháváme tvořit a mluvit ty, kteří toho nejsou hodni. Že je to možná i flamewar provokace. A že jsou jen tací idioti.

O flamewar jsem dnes nad ránem psal ve spojení s operačnímy systémy a jako jsou flamewar na diskuzích dlouhé, tak i samotné téma je dlouhé a přidám k němu jen jedinou věc. Zbraní při "flamování" bývá často "Apple ukradl nápad", "Apple zkopíroval". Málo kdo si dnes své tvrzení ověří nad fakty a hlavně si neuvedomují podstatu a své protiřečení. Lidé tvoří nápady, sdílí je, přebírají a vylepšují. Zrovna Apple své telefony a tablety imho dovedl k dokonalosti a co na tom, že roky před tím třeba Microsoft nebyl s tabletem úspěšný, jde přeci o to, aby dnes byl uživatel spokojený. Pokud někdo něco jinému opravdu ukradl (patentované), ať si to vyřeší právní cestou, v tom jsou zrovna parchanti od Apple dobří (ač z toho nejsem rád). A k tomu protiřečení, na jednu stranu smradi chtějí opensource sw, opensource hw, chtějí vše nasdílet a vše sdílí, ale jak má telefon jeho souseda podobné tlačítko jako má jeho vlastní a cítí, že soused je se svým tlačítkem spokojený, tak kolem sebe mlátí a ječí jak špatně trefená svině.

Nic s tím neuděláme...


pozn.: pod smradem si nepředstavujte jen dítě ve věku 10 let, jako smrad se někteří chovají i v dosti pokročilém věku

2 komentáře:

Václav Hájek řekl(a)...

opakem spratků je Patrick Macharovský, je mu 17 let, tvoří videa, ze kterých sedím na zemi a ještě mě provokuje tím, že se omlouvá za "blbé kecy ve videu" a se svým videem i přes 2+ měsíce práce není spokojený! RESPEKT!

Václav Hájek řekl(a)...

kazda doba ma sve potize a potiz s BFU byla vzdycky: http://nuane.com/vyhen/06/konec6.html