1. 8. 2012

Válka operačních systémů


diit vydal pro-linuxový článek jako reakci na lživě.cz, kde pisálek oslavuje Win8. Pisálka jsem ani nečetl, protože jak zde často zmiňuji, lživě apod. jsou články od idiotů pro idioty. Na FB, kde jsem na to narazil, se rozpoutala diskuze a ta i samotný článek (jež jsem ani nedočetl) mne inspirovala k tomuto blogspotu. Je sice hodně věnován technické stránce, avšak skrze spoustu idiocie, na techBLOG imho nepatří.

Výzva agresivním hnidopichům: běžte do prdele, tohle je článek pro inteligentního člověka, který chce znát můj pohled na OS a snad se i něco zajímavého dozví nebo si uvědomí!

Flamewar linuxáků a okýnkářů jsou opravdu obtěžující, věřím, že Věra Pohlová by je nechala zakázat. Většinou slepě a nenávistně prosazují ten druhý systém, ať cíleně nebo ne, pořád lijí olej do ohně a nikdy z toho není užitek, jen spousta nepořádku (čti: zasviněné diskuze, kde člověk hledá užitečnou informaci, apod).

Je to přece Tvoje věc jaký OS používáš

Běžná lidská vlastnost, podsouvat ostatním své řešení. Někdy je to dobré, někdy není a to i za dobrého záměru. Jaký by mohl být ten dobrý důvod? Snaha co nejvíce rozšířit onen OS? Windows nepotřebuje, MacOS celosvětově také ne a v ČR už to není tak hrozné a Linux, opravdu je potřeba překlopit všechny uživatle? Co z toho? Nyní vynechme další systémy a můžeme si položit otázku, umře některý ze systémů bez pomoci takového flamewaru? Myslím si, že ne, takže to nebyl tento důvod a pravděpodobně si jen poměřujeme své přirození. Stále.

Kdo nepochopil, dáme si společně např. polední menu. Franta si dá ovocné knedlíky, Máňa játra s rýží a Pepa svíčkovou. Budeme do večera sedět a řešit v čem byly knedlíky lepší než svíčková? Ne, pokud nejsme idioti.

Vezmeme to Wundermanovsky

Lester Wunderman dal šanci k úspěchu řadě obchodníkům, vysvětlil totiž, že je důležité hledat to, co zákazník potřebuje namísto toho, co mu můžu prodat. A pokud vím, co zákazník potřebuje, hledám na to to nejlepší řešení, které on bude chtít koupit. Takže vezmu své požadavky nebo ty uživatele, dám je na hromadu a mám jasnou představu, co by měl takový OS umět. Pak jen porovnám existující řešení a vypadne tamto nebo onohle. Babičce na skype a browser nemusím kupovat MacOS nebo Windows, stačí ji něco*buntu Linux bez roota, panu inženýrovi koupím Windows, protože má Autocad a Visio a ti co si poradí sami, tak at si sami poradí, třeba s MacOS.

Co který OS nabízí

(trochu nudné pro ty, co veškeré systémy opavdu dobře znají)

 • Windows má majoritní podporu nových ovladačů HW, řada sw vzniká komerčně, díky penězům vzniklo spoustu sw.
 • Vzhledem ke zkaženosti světa i naší země, MS je nenahraditelná platforma pro řadu informačních a výrobních systémů fungujících ve státní správě a velkých korporacích. Vyhodilo se za ně miliardy, jsou otřesné a zastaralé. Tohle je však samostatné téma, někteří tuší hloubku problému a ty druhé to pravděpodobně ani nezajímá.
 • Windows je uzavřené řešení, které jen tak rozebrat nemůžete, ani do něj nevidíte. Pro vývojáře je tu jako mainstream .NET, což sice umí krásné věci, avšak je to další obrovský framework (a ne jeden uživatel má ze všech .NETů při updatu radost) a do budoucna budeme mít tupé programátory, nutně nabušený HW a úplně obyčejné aplikace.
 • V době rozvoje Windows se imho Unix a Linux neorientoval jako workstation systém (navíc pro BFU), spíše existoval jako serverové/síťové řešení nebo stroj pro profesionální činnost. Co z toho plyne?
 • Windows jsou silná uživatelská a herní platforma a když se začalo dařit, vývojáři her se přiklonili k DirectX, které se tak začalo zlepšovat k dokonalosti. Linux je v tomto přirozeně bez náskoku.
 • Linux však, a to je to nejmenší, nabízí své bohaté služby v minimální podobě/velikosti výrobcům HW i služeb a tak Linux potkáváme v i řadě nevypadá-jako-počítač zařízení, od routeru či multimediálního přehrávače až po jukebox a výherní automat.
 • Co se týče robustních síťových aplikací, častěji je potkáme s Linuxem, kde téměř bez údržby fungují se zlomkovým HW oproti Windows implementaci.
 • Linux má podporu veškerého tradičního HW, špatně se hledají nebo nejsou ovladače pro nějaké na koleně šité a nefunkční blbosti z Taiwanu, tam je totiž vývoj zásadně na Win a MSIE6.
 • A nezapomeneme na dnes již samozřejmé desktop a laptop implementace Linuxu.
 • Pro srovnání, GNU/Linux je celkově otevřené řešení, je to ve většině případů jádro obalené svobodným sw a opensource sw (není to to samé). Takže rozebíratelné, plně transparentní a po většinou vytvořené bez nárokování si odměny (tzn. vývojáři to píší jen tak, vetšinou za nimi nestojí celosvětový gigant, který cpe do vývoje peníze).
 • Apple měl až do nedávna svůj "vlastní" hw, dnes už jedou na Intelu. Vím, že od počátku koncipovali produkty tak, aby byly uživatelsky přívětivé a spolehlivé. To jsem zažil na vlastní kůži u telefonu, ovšem jako ne-BFU jsem se občas cítil příliš svázaný.
 • Přeskočme patentové války Applu (zabít), jestli někoho kopírují nebo ne (zabít ty, co to pořád řeší) a že jejich upgrady jsou drahé (nemám zkušenosti a možná oproti bezplatným Windows update fungují), jejich současný systém postavený částečně na BSD není úplně marný a HW je vždy dokonalý. Jak však správně tušíte, jsem tím neposkvrněný.

Vynecháme-li chyby všech systémů a podíváme se bez základního programového vybavení a aplikací 3. stran na samotný holý systém (jádro, power management, souborový systém, grafická nádstavba, správa HW, apod.), co kterému systému chybí? Pokud se někdo nechce hádat zrovna o tom, který souborový systém je lepší, musí uznat, že je to o směru a cíli, který autoři OS mají a o uživatelské a vývojářské komunitě. Ne o velikosti uživatelova přirození.

Kdyby

Protože jsme znali jen ty Windows a nějaký nehmatatelný sw byl pro nás moc drahý, kradli jsme jako straky. Na druhou stranu MS musí být i za takové uživatele vděčný, protože pomohli vytvořit obrovskou uživatelskou a vývojářskou komunitu a časem i legální držitele. Co kdyby tenkrát ...


Vzkazy lidem dobré vůle  

WindowsJako u každé nové generace Windows budeme z Win8 vyplašeni a znechuceni a max. je přeskočíme, další generaci zase budeme používat a to dokud takto budou činit i naši kolegové, kamarádi a hlavně vývojáři aplikací, které potřebujeme a jinde nemáme.


LinuxJsem osobně zvědav, jak dopadne implementace Steam do linuxového světa a s čím to pohne. Možná si užíváme poslední léta Linuxu, systému převážně pro nadšence a odborníky.


MacOSMazákům netřeba vzkazovat a nováčky vítám ve světě Unixu, užívejte si sofistikovaného UX (user experience) a buďte rádi, že máte terminál :) A pokud jste přešli od MS, kupte si Parallels, je to dokonalost!


BSD
Promiňte, že to hážu do jednoho pytle s Linuxem, kdo nemá určité psychycké problémy, zajisté pochopí, že tento blogspot nebyl o takových rozdílech. Respekt Vám i dalším *nixákům ...


iOSNepřecházejte k Androidu, já to udělal a lituji. Nedotažený systém, výrobci s chabým hw a hlavně komunita, která to celé prasí!


AndroidPokud můžete, přeskočte ICS, přestaňte psát nefunkční aplikace a jako BFU debilně hodnotit na Play. Jo a přečtěte si mé strastiplné zážitky http://techblog.dmnc.net/search/label/Android ...


Windows PhoneAsi to zkusím taky ...


diit.cz
Nechte uživateli svobodnou volbu a nesnižujte se na úroveň pisálků-marketerů.Jak je to u mne

Začal jsem na DOSu, pak useless Win 3.1, Win95, 98, ME, dlouho 2k a XP, v roce 2002 jsem začal s Linuxem a to rovnou na Gentoo*, takže ty obyčejné user-friendly distribuce moc ovládat neumím ani nechci. Mám zcela legálně držené Windows 7 Professional N na desktopu, kde si čas od času zahraji nějakou hru, ale i Windows 2008 R2 (dříve 2k3) na serverech firem, kde jim spravuji síť. Linux používám jak na desktopu/laptopu, tak hlavně na serverech (ty si bez toho nedokáži představit). Do budoucna se ke Slackware už asi nevrátím, možná ale zkusím CentOS a ArchLinux.

* Kdo neví, co je Gentoo - je to distribuce, kterou si musíte postavit sami, nakonfigurovat, dokonce téměř vše zkompilovat ze zdrojových kódů, což v dnešní době už není tak hrozné. Benefit - např. mám naprostou kontrolu a volbu nad tím, co v systému běží a jak to vypadá, od nějaké služby po poslední sadu ikonek. Někdy je to však neskutečná otrava! :)
 

Na Windows občas zmateně mačkám své kl. zkratky, abych vyvolal konzoli a něco rychle whoisnul, pustil tcpdump apod. Na linuxu se čas od času divím, proč zrovna nějaká základní aplikace ještě neexistuje. Na linuxových serverech bublám blahem při konfiguraci služby v dobře komentovaném konfiguráku a u Windows Server si rvu vlasy u nějakého nesmyslného klikátka jako je ADSI. A žiju s tím.

Na závěr, abych příp. odstranil pochybnosti, nejsem zastáncem přílišného pirátství. Pokud někdo chce alespoň trochu odměnit svůj čas, který vložil do díla ať sw či třeba hudebního, myslím, že mu střízlivá odměna náleží. Tím však nemyslím většinovou část obrovského balíku peněz do rukou nenažraného vydavatele nebo kupovat autorům soukromé vrtulníky za jejich mizerné dílo. Jak a proč utrácím za sw, muziku a film? To si povíme někdy příšte...


RESPEKT: PIXY - Příští dějství Apple vs Microsoft: Zajímavé časy

Žádné komentáře: