12. 10. 2012

Volební kalkulačka je krám

V rámci senátních a zastupitelských voleb 2012 pánové z projektu kohovolit.eu vytvořili volební kalkulačku, neboli aplikaci volebnikalkulacka.cz. Na těch internetech se o ní všude píše a určitě je jí plno i v televizích a v zaseknutých gramofoncích (rádia). Zkusil jsem ji a nejsem spokojen.

Protože tak nějak patřím k Jihomoravskému kraji, vybral jsem tento kraj a vrhla se na mne první otázka a hned první problém a tím jsou logické hříčky.


Pokud hledáme smysl věty a říká nám něco logika, případně i logický člen, tak bychom mohli předpokládat, že XNOR je to pravé. V tom případě odpověď ANO znamená, že kraj by neměl podnikat a odpověď NE, že kraj by měl podnikat. Protože se obávám nedotaženosti projektu, nejsem si jistý touto verzí, ani opačnou, tedy bez uvážení takové logiky. Jelikož jsem za spousty dní od autorů nedostal odpověď, buď emaily ze svého feedback formuláře nečtou, nebo sami neví, co mají v databázi. Tento problém je samozřejmě ve více krajích, což je vidět na diskuzích.

Onen obsah databáze je taky dobrý oříšek, jelikož politiku aktivně nesleduji, tak rozbor vynechám, každopádně jsem četl o nespokojenosti ze strany uživatelů i kandidátů. Něco z toho, co se mi podařilo najít a rozpomenout:

Za to můžu zřejmě já, a je to tím, že dotazník, který jsme dostali neodpovídá tomu, co následně vytvoří kohovolit eu. Tzn neodpovídáme na přímé dotazy, ale až na základě našich odpovědí na jiný dotazník kohovolit eu generuje odpovědi na dotazník, který se zobrazuje. Mám z toho smíšené pocity ač kohovolit eu fandím. P.S. Doufám, že nemystifikuju.

-- Mikuláš Torrent Ferjenčík, zdroj

Zkoušela jsem volební kalkulačku pro krajské i senátní volby - výsledky nechme stranou, ale v podrobném rozkladu jsem se se svými favority rozešla v otázkách, na které jak jsem přesvědčená máme názor stejný. Z tohoto důvodu považuji vaši volební kalkulačku za značně nespolehlivou, ne-li přímo poškozující některé kandidáty. 

-- Ivana Balcarová, zdroj

Mě osobně překvapilo, že mi na základě mých odpovědí vyskákaly samé minoritní strany, s čímž se setkalo i spousta přátel. Může za to převrácená logika odpovědí uživatele, zmatek mezi kandidáty a autory, Aštar Šeran nebo je taková opravdu skutečnost?

No, lepší než drátem do oka to je, avšak když už z toho kluci chtěli udělat takovej boom, mohli to trochu dotáhnout. Klidně  u otázek přidat i ze jeden či dva odkazy na relevantní informace k dané otázce, možná by stačila velmi dobře poskládaná slova pro LMGTFY. Až si zpravím náladu, zkusím ji zase znovu, možná však ještě za špatné nálady, abych si tu dobrou opět nekazil.

Žádné komentáře: