22. 12. 2012

Česká anarchistická strana pirátů?

Jako každý běžný den, ani dnes netuším která bije. Nemám šajn, proč svět neskončil, když já se na to tolik let těším a v Blesku psali, že je to pravda! Nemám ani šajn, co se děje jiného, opravdu seriozního, bednu nemám a nechci, práce tuze (a jsem rád) a tak se na sklonku dne proběhnu po Těch interwebech, abych nebyl tak úplně dutej. Začal jsem Fagbookem, narazil na tento thread a po přečtení a následném výzkumu, že jde o nějakou prkotinu, jal se komentování. Komentář však začal nabírat na rozměru a tak jsem si vzpomněl na svůj milý hate blog.

Ještě než se dostanu k jádru pudla, pro jistotu doplním, bo se zase stejně stanu nepochopeným pitomcem, že situaci výše popsanou jsem pochopil tak, že si Piráti na svém interním bulletinu užili trochu trollení, spojili to s koncem světa, videjko s Ádou a hotovo. Bylo by hotovo, pokud by jistí neměli touhu veřejně si vyříkávat tyhle interní aféry, které každého jenom otravují. Já bych jim takové chování zakázal.


Co jsem však v komentářích chtěl sdělit, jaký hodnotný odkaz zanechat? Říct jim (původně) krátký příběh, že je mám rád a také, že je mi z nich špatně. Nejsem politicky aktivní, jsem však volič. Jsem relativně mladý člověk, informatik, tedy IT guru, ani ne moc geek, člen Electronic Frontier Foundation a cítím, že řada otázek, které Česká pirátská strana řeší, se mne velmi týká. Avšak doposud nikdy jsem nedal ČPS hlas a to z jediného důvodu, kterému říkám "Anarchy in the ČR".

Již při vzniku jejich strany jsem viděl fotky, kdy bylo jedno, kdo táhne za provaz, bylo však potřeba nahonit masu a tak se bezostyšně používali bezďáci a kde jaká pakáž (sakra neargumentujte mi, že ostatní to taky tak dělají a že Paroubek měl své billboardy pro tupé ovce, Piráti přeci chtěli být jiní). Jestli to byl jediný případ, tak byl tak nešťastný, protože byl autory kompletně fotodokumentován, od výroby plachty, až po bezdáčky. Dal jsem tomu šanci, ale trpělivost dochází. Blbost, došla. Doposud, co se na sítích setkávám s Piráty, jejich sebereprezentace je mizerná. Jako politici, kterým máme dávat svůj mandát občas nehezky popírají etický kodex a chovají se jako nevycákaní středoškoláci. Ano, díky sociálním sítím se mladí lidé "potkávají" téměř nonstop, tedy i ve volném čase, ovšem já tu nezmiňuji, kdo co dělá v soukromí (i když vstup do politiky je o tom stát se veřejnou osobou), narážím na chování, které mají při držení své pirátské vlajky. A jak by řekla (něcí) babička, a jak to vypadají... Nečekám dress code a naškrobený ksicht při každé příležitosti, ovšem někteří to opravdu přehánějí. Pozor, nenarážím na pana Ivana Bartoše, kterému ty dready opravdu seknou a je to charismatický člověk. Narážím na něco, co všímavému a spořádanému člověku zřejmě neunikne a tak jako já by se styděl před svou společností, kdyby se k něčemu takovému hlásil. Jako jeden z příkladů se vrátíme k našemu úvodnímu FB threadu.

Jako malý Napoleon na Fagbooku vříská Pirát Michal Wagner (edit: netušil jsem, že je to tak slavný exot) a veřejně chrlí kokoty, piče, kurvy, pičoviny a taky něco o sraní (multi-sic!). Nerozumím skladbě ČPS, ovšem tento chlapec se zdá být straník a tedy ho vnímám jako politika, tedy veřejnou osobu, která mě má zastupovat. No fuj, radši by se na to měl opravdu vysrat, jak sám navrhuje, i když možná v jiném kontextu. Snad tohle celé nepíši jen proto, že si spletl soukromou uzavřenou diskuzi s tou veřejnou, to by se pak opět měl vrátit tam, odkud přišel (edit: např. tedy k ČSSD či k hraní larpů).

To byl jeden příklad, třeba časem přidám jinou perličku, tedy pokud mi nejsou Piráti již příliš lhostejní. Přitom jsem byl tak rád, že tu jsou, že do toho šťourají a byť stále budou bojovat i o to minoritní místo, je nutné za to bojovat, bez nich to tam totiž funguje příliš divoce.

Žádné komentáře: