12. 4. 2013

Ať už nesněží!

Už aby bylo jen to pravé jaro. Vlastně ten sníh a zima mi tak moc nevadil, spíše to, co to dělá s lidmi. Na každém rohu, na všech sociálních sítích, pravděpodobně i v každém sdělovacím (a mozky vyplachujícím) médiu se od konce února mele o tom, že zase nasněžilo. Všeobecně se diskuze o počasí považuje za diskuzi o ničem a veškeré mé známé i neznámé okolí už týdny nemele o ničem jiném než o zimě, že není jaro a šíří spoustu rádoby vtipů. Je to unavující.

Při pohledu do dlouhodobých statistik je zjevné, že během března je stále sakramentská zima. Kdo nemá takové data k dispozici, nechť poslouží i tento „stoletý kalendář“. Hezké, že? Také proto vznikla pranostika „březen, za kamna vlezem“ a hned poté následuje „duben, ještě tam budem“. Také můžeme slýchat o „aprílovém počasí“, pro některé nutno dodat, že April = duben. Poslední léta jsou mírně vychýlena z dlouhodobých průměrů a dle mého bude hůř, důvody zde rozebírat nebudeme, ovšem nynější odchylka je podle mé paměti cca dva týdny. Nevím, nesoustředím se na to.

V zimním období a na počátku jara zkrátka očekávám, že je zima, že sněží a protože nejsem farmář, silničář či jiné profese, kde bych byl negativně ovlivněn sněhovou nadílkou, nechává mne to chladným, avšak dobře oblečeným. Pokud někdo přezul na letní pneu už v únoru a pak to měnil každý týden v březnu, gratuluji, ovšem neznám lék na blbost. 

Za ty, kterým nasněžilo do lajkbuků a géplusek a s poslední vločkou se jim zhroutil svět, prosím už beze sněhu.

Žádné komentáře: