16. 5. 2013

Ó mocný gůgle, jak já tě nenávidím!

Google mi dnes nasadil nové rozhraní G+ a sjednoceného komunikování Hangoutu, Pokecu, Chatu a nevím čeho všeho.

Mým denním chlebem je komunikace přes gTalk (onen Chat, ale v podstatě jabber) s kolegy a úzkou skupinou známých. Komunikace jsou převážně pracovního a odborného obsahu, tedy žádné pavlačové plkání o počasí, hokeji, mimíscích, žádné posílání si roztomilých koťátek a tleskajících smajlíků. Ovšem tohle vše zřejmě po mě chtějí.

Jak jsem to měl vychytané?

Nu, již velmi dávno jsem opustil podivné jabber servery (XMPP) jako je njs.netlab.cz (jabbim), přestal se snažit o implementaci vlastního a přešel na Google Talk. S pomocí cizích ICQ transportů jsem pak schopen komunikovat i s lidmi, kde to jinak než s ICQ nepůjde. Přestal jsem taktéž používat veškeré desktopové aplikace, především Psi a v prohlížeči Chrome/Chromium si nainstaloval oficiální rozšíření pro gTalk (později Chat for Google). Skrze synchronizaci je to parádní věc, můj deploy na nový stoj je bleskový, na jedno přihlášení, bez zdlouhavých instalací a nastavování.Chat je mrtvý ať žije Hangout!

Dnes mi vyskočilo okno příchozí zprávy a já se zděsil, jelikož starý dobrý Chat se proměnil. Dříve vypadal přijatelně, na oficiálním screenshotu od Google je viděno (dnes již staré) Chat rozšíření.

Chat for Google


To co na mě vyskočilo mi připomíná SMS rozhraní ve smartphonech, jsou tam otřesné emoticons, výkonově s tím nejsem spokojený a hlavně to uspořádání naprosto plýtvá místem. Samotný plugin nelze spustit bez Google Plus účtu, což je např. na naší firemní Google Apps doméně drobná komplikace (nemám důvod tlačit kolegy do vytváření profilů pod firemním účtem, ani nechci).

rozhovor v Hangouts 1:1
rozhovor v Hangouts 1:1

Samotné okno kontaktů v Hangouts zatím nechápu, už neexistuje online a offline ikonka, není možné ovlivnit, kdo v seznamu je a jak se řadí (dokonce jednu osobu tam mám dvakrát, zřejmě to bere i kontakty nesouvisející s google). Nepřišel jsem na způsob, jak zavolat na nové tel. číslo přes Google Voice.

Dobrá, pořád tu řeším nějaký layout a grafiku, možná by se to dalo nějak ohnout, ovšem co jsem v průběhu dne zjistil už je závažný technický problém. Nový Hangouts, či jak tomu říkají, evidentně nepodporuje s2s, neboli jiné kontakty než G+, takže veškeré mé XMPP (Jabber) kontakty (vč. ICQ transportů) nyní mlčí.Naděje a gTalk umírá poslední

Zajímavé je, že v rozhraní Gmailu zůstal starý Talk, který byl tak trochu ošklivý, ale momentálně je stále použitelný. Dokonce lze volat přes Google Voice. Jen tak mimochodem, screenshot je ve stejném DPI a tedy není proporcionálně upraven.

rozhovor v gTalk 1:1
rozhovor v gTalk 1:1


Změny však proběhly na samotném talk serveru a v integraci na Gmail. Chaty jsou nyní ukládány v odeslané poště, vidím tam dvojí symboly, Hangouts i Talk a opět z toho nejsem veselý, jelikož to ztěžuje prohlížení odeslané pošty.

Teď si dáme Deli...

Co teď? Vracím se k Psi a budu se "modlit", aby samotný gtalk server stále fungoval a nepřišel další šokující update. Jsem však smířený s tím, že to přijde i dokonce, že mě nějakým hloupým způsobem připraví o volací kredit, který na Voice mám.

Ovšem Psi má v posledních verzích problém s multi resources, tedy u několika kontaktů se mi stává, že osobě píši a ona odepisuje v novém okně. Pokud přebíhám od stroje ke stroji, příp. přes mobil, kamarád používající Psi si stěžuje, že mu píši ve třech oknech. Další klienti mají jiné mouchy, kradou focus, barevně kolidují se systémovým theme, apod.Sláva uživateli!

Přišlo i nové Google Plus a údajně i obchod Play, který já zatím vidím nezměněný. Na laptopu, kde běhám Chromium mám s novým Google Plus výkonostní potíže, jinak jsou některé změny příjemné, ovšem celkem jsou mi ukradené. Na počátku Pluska si banda geeků naivně myslela, že to bude nějaké "jejich místečko", ovšem strýček Gogol jde tvrdě za cílem ovládnutí celého vesmíru a tak nám pod nos chystá navoněné aplikace pro mainstream. Ty mi však nevoní, ani nechutnají. Poslední dobou sleduji prudký nárůst BFU, nedávno jsem kroutil hlavou u tohoto příspěvku, který se na našem území dostal do trendové sekce (novinky) a tak můžeme sledovat tuzemské ignoranty plácající české nesmysly do cizojazyčného článku. Hlášky typu "Netusim o cem je tu rec" mě opravdu nebaví. Nebaví mě BFU u počítačů.

idioti na G+

Edit: jak jsem na tom po čtvrt roce?

Omezil jsem se v komunikaci a s kolegy si věci vyřídíme po telefonu nebo nic neřešíme. Stále ale potřebuji komunikovat primárně s jednou osobou. Mám skrze to otevřený GMail a píši skrze něj. Nepohodlné, ovšem nenašel jsem klienta, který by mi vyhovoval. Občas se však vracím k hledání alternativy a své poznámky zapisuji do tabulky. Brzy si udělám podobnou tabulku na cloudové služby, protože už mě ten gogol opravdu nebaví. :(

2 komentáře:

wailord řekl(a)...

Své naděje vkládám do BBM. Tak uvidíme jak dopadne..

Václav Hájek řekl(a)...

BlackBerry Messenger? Zajímavé, ovšem co koukám, tak bez desktopové platformy a já potřebuji hlavně tu :(

... každopádně díky za tip...