13. 1. 2015

LED světla škodí a asi nás všechny zabijou!

Tak už mi zase někdo poslal výživný materiál, tentokráte video A DOST! Nebezpečné LED osvětlení. Je to takový milý hoax, nenápadná polopravda, která má vyvolat paniku, jako lavinu spustit reakce ("takže to je ten virál, žejo"), zformovat pluky chytráku a ve výsledku vlastně co? Pravděpodobně v návaznosti na nedávné udělení Nobelovy ceny za objev modrých LED, je potřeba se opřít o tu modrou a ignorovat veškeré technické pozadí. Možná jsou autoři pořadu jen ignoranti (rozuměj nevzdělanci), možná je to jen jejich prašivá povaha, která se dokonale reflektuje v povolání rádoby žurnalisty.

To video je fakt špatné!

Pro pokračování k mým reakcím je zapotřebí vidět ono video, které popisuje škodlivost LED světla skrze vyzářené světlo a upozorňuje, že nám zničí spánek a zdraví. Je špatné, je fakt špatné. Rozhovory jsou podivně sestříhané a násilně napasované na hlavní téma. Např. profesorka Illnerová hovoří o biorytmech ve smyslu časového systému a jen vteřinu před střihem zmíní soulad lidského denního a nočního režimu se světelnými podmínkami, podruhé mluví o posunu tzv. bilogických hodin. Druhý rozhovor s "odbornící" je opět vytržen z nějakého kontextu, ale alespoň se dostane k melatoninu (i když si dle "asi hormonem" není jistá, co to vlastně je).

Ale co konkrétně je tam špatně?

Modrou barvu nevyzařují jen LED a LED naopak nevyzařují jen modrou, dokonce jsou takové, které modrou vyzařují daleko méně, závisí to na teplotě chromatičnosti (viz níže). Jediná zmínka, která jaksi provádí selekci takových světel, zněla "většina ledek obsahuje modré světlo". Zkrátka nic pořádně nevysvětlují a jen matou. A pokud mělo poselství hloupému lidu znít "zhasněte si světla, když spíte", tak to mělo zaznít.

Jak je to s tím melatoninem a světlem?

Je to tak, melatonin je "spánkový" hormon a je důvod, proč je zapotřebí spát ve tmě (ovšem vnímavý člověk dále vydedukuje, že taktéž probouzet se světlem). A to z důvodu, že světlo blokuje tvorbu melatoninu, dokonce specifické vlnové délky. Světlo a barva světla, tak jak ji vnímáme, je tvořena elektromagnetickým zářením o různé vlnové délce:


Dobrá tedy a světlo blokuje tvorbu hormonu? Ano a protože to není jen výmysl esoterického šarlatána, podívejme se na průkazné studie o vlivu vlnových délek na tvorbu melatoninu:

... studií je spoustu, některé jsou dokonce starší 10 let, ale toto pro orientaci to stačí.

Produkce melatoninu je největší po půlnoci, někde se např. uvádí 2:00 - 4:00, určitě na to bude opět spousta studií. Z toho plyne, že pokud člověk neovlivňuje tuto dobu vystavováním se konkrétnímu světlu/složce světla, denní působení by nemělo mít výrazný vliv. Negativní vliv však může být u pracovníků s noční směnou, apod. Domnívám se, že lidstvo by si tohoto mělo být vědomo a příp. to efektivně využívat k prospěchu - podpora bdělosti jen když je to žádané a vyvarovat se tomuto světlu v době odpočinku. Ostatně ze slunce dostáváme tyto vlnové délky také a nejen pouliční opilci zjistili, že na slunci se spí dost špatně :)

Naopak, i samotná přemíra melatoninu (individuální) nebo nedostatek serotoninu se mohou podílet na špatné náladě či depresi - v jasném či osvětleném prostředí panuje lepší nálada (prověřeno i norským lidem). Jinými slovy na světle nám klesá produkce melatoninu, ale aktivuje se produkce kortisolu, adrenalinu a serotoninu. Vlnové délky by mělý být podobné ~ 470 nm (u adrenalinu jsem nezjistil).

Co teda svítí modře?

V podstatě téměř všechno, ať mluvíme o slunečním svitu, ale i klasické žárovce. Rozdíl je v poměru vyzářených vlnových délek. Tyto charakteristiky jsou známe a můžeme si je představit v kategoriích dle běžných variant světelných zdrojů, resp. jejich chromatické teploty, neboli teploty barvy. Hned první dvě věty na Wikipedii velice dobře vysvětlují, co to vlastně je. Uvedu několik příkladů, kde je vidět, jak se liší poměr vyzáření jednotlivých vlnových délek u zdrojů s různou teplotou chromatičnosti, např. na grafech od výrobce žárovek Phillips.

Nejprve vidíme graf pro 2700 K, dále 3000 K a 4000 K.

Zde je sloučený graf pro více teplot, zvolené barvy grafu nejsou vhodné, ale lze v něm získat přehled.

Pro více informací, vč. grafů měření, hledejte na internetu nebo čtěte např. tento zajímavý blog: agi32.com.


A jak to, že modrá LED svítí žlutě? 

Takzvané modré LED diody jsou polovodičovou diodou na bázi arsenidů a fosfidů, při změně barvy LED pomocí fotoluminiscence je nad polovodičem různě silná (resp. slabá) vrstva luminoforu (v tomto případě fosfor), která světlo pohlcuje a zároveň vyzařuje, volbou užitého materiálu a jeho síly se dosahuje změny světla, resp. vlnové délky výsledného záření (vyzářené energie). Více naleznete na těch internetech ...


Závěr

Doufám, že uvedené informace byly užitečné, a vězte, že člověk je dokonale "vyladěný" pro život v přirozených přírodních podmínkách, tak tomu občas dejte šanci a uvažujte nad tím, co je v našem každodenním životem jen umělou náhražkou. Neříkám žijte ve slaměné chatrči uprostřed louky, ale nezapomínejte na fundamentální principy života a neomezujte je. Začněte třeba tím, že nebudete blbí a až půjdete spát, tak si zhasněte.

6 komentářů:

Michal Chylík řekl(a)...

Díky za informace, díky Vašemu článku jsem si vlasně potvrdil to co bylo ve videu. A tak úplně nevím proč takové napadání toho videa na Streamu. Já jsem ho viděl a vzal jsem si z toho informaci (kterou jsem před tím nevěděl), že světelné zdroje se silnou sloužkou "modrých" vlnových délek negativně ovlivňují tvorbu melatoninu, a tak není vhodné je používat před spaním. To že LEDky obecně "silnější" modrou složku mají se asi říct dá. I když je to samozřejmě generalizace a dají se koupit i LEDky, kde jsou "modré" vlnové délky omezené.
To video na Streamu sice trochu bulvárně a přeci jen upozornilo na něco co jsem nevědel a pravděpodobně neví majorita lidí. Až příště budou měnit světlo v ložnici tak o tom budou třeba trochu přemýšlet.Jako já.

Břetislav Roháček řekl(a)...

Ten pořad je špatný zejména v tom, že se zde prezentují zkreslené údaje (platné jen pro úplně první LED žárovky – ty by používal dnes jen idiot, jejich světlo je nepřijatelné pro jakoukoliv činnost), některé podstatné údaje se úplně zamlčují (zářivky – trubicové i „úsporky“ – trpí tímto zmíněným jevem mnohokrát více, navíc mají nespojité spektrum světla!!!). Úplně se ignoruje, že vývoj LED zdrojů pokročil (toto platí pro značkové zdroje) – nové LED neblikají (pozná se to podle dosvitu při vypnutí vypínačem) a ty „teple bílé“ mají modrou složky výrazně potlačenu.

Václav Hájek řekl(a)...

Michale děkuji za komentář i otázku. Video a důvod tohoto článku je takový, že prezentuje polopravdy, které mohou vytvářet "pololži". Je manipulativní a vznikají teze, že se jedná o podporu úsporných žárovek, které pod silou lobbingu EU tak propaguje. Video staví LED do jednoznačně negativní pozice, ale stejně tak bych mohl já natočit reportáž, že sluneční záření způsobuje poruchy spánku (protože mi blokuje melatonin a podporuje tvorbu spousty jiných hormonů) a skrze UV je i rakovinotvorné apod. No a pokud bych měl takový nástroj jakým je ten pán z televize, kterému prostý lid věří, většina by si ani neuvědomila běžné okolnosti, např. že mimo Islandu na slunci moc nespíme, apod. Tahle anabáze je schválně přitažená za vlasy, protože je nedostatečná, LED je v nevýhodě, jelikož je to v podstatě primitivní polovodič se super využitím, ale běžný člověk netuší jak funguje. Na závěr bych ještě vzpomenul Rakousko a jejich popudy, že ze zásuvek jim tekla ta radioaktivní elektřina z ČR a protože je proud střídavý, tak pomocí speciálních krabiček jej pošlou zpět do Česka (fakt se to tam prodávalo)...

Václav Hájek řekl(a)...

Břetislave velmi, ale velmi děkuji za komentář, který je v podstatě krásnou odpovědí i na Michalův dotaz.

Michal Chylík řekl(a)...

Břéťo, Václave, já s Vámi technicky plně souhlasím. Ale sociologicky si uvědomte kolik tak asi procent lidí ví co je spektogram? A kolik lidí ho zjišťuje při nákupu světelného zdroje ? Dle mého minimum. Spíš to vidím na scénu z Lídlu: "Hele mámo koukni, tady maj levný LEDky, tak já dvě vezmu voni šetřej eletriku, to se nám vyplatí." Doma to vrzne do lampiček v ložnici a nazdar bazar.Nějaký vlnový délky a spojitost spektra, to je mu úplně šumák. Pro takovejhle druh lidí je tento typ pořadů určený. A těm to snad sdělilo, že se možná maj v tom krámě zeptat, jestli jako ta LEDka to "nebezpečný" modrý světlo.
Nicméně ještě jednou dík za článek i za reakce, pomohli mi na jednom místě najít další informace.

Václav Hájek řekl(a)...

Ale jo, realita s těmito diskonty taková bude, dobrá příměra :) I když pořád stojím za názorem, že ten pořad (byť jsem viděl jen tento jeden díl) je manipulativní (buď jen vyvolat bulvární hoax nebo je to úsporkové lobby) a ani se nepokusil dát divákovi celý pohled na věc, vybrali si jen to, co se hodí. Opět to opřu o to, že mohu natočit pořad o tom, že je nevhodné spát jen a pouze za slunečního svitu. Pokud by se divák zvládl dostat přes to, že "přece v noci nesvítí slunce", bylo by to téměř stejné (krom toho, že slunce je širokospektrální, tedy svítí i v neviditelných délkách) a mohl bych tvrdit, že je potřeba zakázat slunce, jinak nás zabije.

Co jsem v článku naznačil, ono to vystavování se různým vlnovým délkám viditelného světla má na bioritmus účinek v reálném čase. Pokud dle studií je tvorba melatoninu nejvyšší v noci (údajně 2. - 4. hod. ranní), není to jako když si dám panáka slivovice a čekám na účinek i odeznění (což je v příp. alkoholu jen filtrací a přeměnou, pokud se nepletu). V diskuzi pod videem jsem si všiml náznaku toho, že lidé to chápou tak, že pokud na sebe v 19 hodin zasvítí 460 nm, tak celou noc nebudou spát a vytvářet melatonin a celý jejich život a zdraví se hroutí jak domeček z karet. Co k tomu říci? Takové je snadné manipulovat podobnými pořady ...

Každopádně i já děkuji za hodnotné příspěvky.