26. 2. 2015

Mluvme jako idioti, je to vtipné

Po dlouhé době poslouchám Radio 1​ přes den, takže vč. otravných reklam. To je taková pakárna a snaha o vyblbování lidí, např. ta na spoření od Buřinky. Jen proto, aby reklama byla postavená kolem financování rekonstrukcí bydlení, rozhovor napodobující nějaký policejní výslech či záznam začíná slovy "Tak si to zrekonstruujeme, vy jste ..." namísto slova "zrekapitulujeme". Když budu pekař tak mám při zeměpisném tématu namísto zemský rovník říkat žemlský rohlík? Doprdelepráce ne!

Co mi na tom vadí? Denně potkávám lidi, co se nedokáží pořádně vyjádřit česky, natož když mají zapojit cizí slova. A namísto toho, aby se společnost snažila zvyšovat svou úroveň, tak při komerčních záměrech na jedné straně a spotřebitelských potřebách na druhé zahazuje jakoukoliv snahu, logiku, vkus a důstojnost.

Typickým příkladem je např. zaměňování termínu uklidňovat a uklízet, pomocí slova pacifikace, tedy potlačení nepokojů (z latinského pācificāre - vytvářet mír) nebo až úsměvné je zaměňovat slovo licitace za levitace.

Jaké blbosti slyšíte vy ve svém okolí od prostých lidí?

Žádné komentáře: